Forum

[NTFS] Junction - sposób na małą partycję systemową

[+] Twoje konto

Subskrybuj kanał najnowszych wypowiedzi w tym temacie

Ważne!Wątek Forum > Porady > Oprogramowanie, systemy operacyjne > [NTFS] Junction - sposób na małą partycję systemową

Ważny: Poradnik dotyczący radzenia sobie ze zbyt małą partycją systemową
Idź do strony:1
Ocena: (Ocen: 2)
Wypowiedzi 1 - 3 z 3
 Zarejestrowany, zwieszony G_no_M Mężczyzna Kopiuj nick (83.4.221.*) |  
Wypowiedź dodana: 25 września 2007, 23:53:14
Za tą wypowiedź przyznano użytkownikowi punkt pożyteczności
« Opcje

Ten poradnik powstał z myślą o tych, którzy załozyli sobie systemową partycję 5GB, a potem żałowali, że to za mało. Pokażę, że tak na prawdę, to za dużo :-)

Dlaczego partycja systemowa powinna być jak najmniejsza? Chodzi o to, by systemowe pliki trzymać jak najbliżej początku dysku, gdzie dostęp do nich jest najszybszy i nie pozwalać, by proces fragmentacji rozrzucał je na znacznej przestrzeni. Z takiej małej partycji można też łatwo wykonać obraz i zachować stan systemu na jednej płytce i to niekoniecznie DVD :-)

:kawa: :kawa: :kawa:

Oczywiście przy standardowych ustawieniach Windows, systemowa partycja bardzo szybko puchnie. Rozrastają sie katalogi użytkowników, Common Files, foldery tymczasowe... Warto by je trzymać na innej partycji. Przy użyciu różnych tweakerów można zmienić lokalizacje części tych pożerających miejsce folderów, ale nie ze wszystkimi sie da.

I tu z pomocą przychodzi nam mechanizm, który w systemie plików NTFS istnieje już od bardzo dawna, ale sam Windows nie posiada narzędzi do jego stosowania - Junction.

:kawa: :kawa: :kawa:

Junction to dowiązanie istniejącego folderu w dowolnym innym miejscu, pod jednym tylko warunkiem - zarówno dowiązanie, jak i folder źródłowy muszą się znajdować na partycjach NTFS. Po wykonaniu dowiązania mamy dostęp do tej samej zawartości pod dwoma różnymi adresami, ale miejsce jest zajmowane tylko tam, gdzie znajduje sie folder źródłowy.

Junction to nie link - dla systemu niczym się nie różni od swojego źródła i w tym jednocześnie jego największa zaleta i najgroźniejsze źródło problemów - wszelkie operacja na nim dokonywane dotyczą rzeczywistych plików w źródle, czyli kasując junction usuwamy z dysku również folder źródłowy!

Idea jest więc prosta - przenieść na inną partycję puchnące katalogi, w których nie ma plików istotnych dla wydajności systemu (pamiętamy, że im dalej je odsuniemy, tym wolniejszy będzie do nich dostęp) i zrobić do nich dowiązanie w poprzednim miejscu zamieszkania tak, by system nadal je widział.

By móc tworzyć junctions trzeba użyć zewnętrznej aplikacji, ale to nie problem, bo możemy skorzystać ze świetnego darmowego menadżera plików: xplorer2 lite.

:kawa: :kawa: :kawa:

Krótko o trudnościach, na które możemy się natknąć.

1) Pliki z folderu, który chcemy przenieść, są używane przez system. Wtedy oczywiście nie uda się go przenieść (a bez tego nie założymy dowiązania, które musi mieć identyczną nazwę). Im więcej zainstalowanego softu, tym większej ilości niespodzianek możemy oczekiwać. Dlatego nie tykamy sie folderów, których zawartości i przeznaczenia nie znamy! Można sobie pochopnym działaniem uszkodzić system.

By zminimalizować prawdopodobieństwo, że jakieś nie dające się zamknąć pliki przeszkodzą nam w przeniesieniu folderu, wszystkie operacje należy przeprowadzać z wbudowanego konta admina, najlepiej w trybie awaryjnym, przy jak najmniejszej ilości uruchomionych procesów. Bardzo przydatnymi narzędziami są Process Explorer, FileMon i Unlocker. Linków nie podaję, jeśli ktoś tych programów nie potrafi znaleźć i użyć, to sygnał, że powinien się poważnie zastanowić przed podjęciem próby wdrożenia opisywanych tu przeze mnie udogodnień. Dołożyłem wszelkich starań, by korzystanie z zawartych tu porad było bezpieczne, ale trzeba wiedzieć, co się robi - korzystacie z tego poradnika na własną odpowiedzialność.

2) Wybór właściwego miejsca, do którego przeniesiemy wybrane katalogi. Z powodów, które już opisałem, nie powinno to być zbyt daleko od partycji systemowej. Najlepiej, gdy zaraz po partycji systemowej założymy partycję wyłącznie na aplikacje i pliki tymczasowe o tak dostosowanym rozmiarze, by nie była za duża (szybkość i fragmentacja) i jednocześnie dysponowała odpowiednią rezerwą miejsca. Trzeba też pamiętać, że nie możemy przeniesionych folderów stracić z oczu - przypadkowe ich usunięcie może bowiem oznaczać koniec naszego systemu. Dlatego warto założyć dla nich osobny, wyraźnie opisany folder.

3) To nie jest kopia zapasowa! Fakt, że mamy te dane zgromadzone w jednym katalogu na osobnej partycji nie oznacza, że możemy spokojnie czyścić partycję systemową w przypadku reinstalacji Windows. Usunięcie junction oznacza usunięcie źródła i trzeba o tym pamiętać także przy tworzeniu dowiązań - czy aby nie ryzykujemy utraty ważnych danych. W końcu nie o wszystkim da się pamiętać :-)

:kawa: :kawa: :kawa:

Pokażę teraz na przykładzie foldera ustawień osobistych, jak cały proces wygląda. Screeny nie pochodzą z mojego macierzystego systemu, jest po prostu zbyt mocno spersonalizowany i ucierpiałaby na tym czytelność. Ważne też, by na załączonych screenach zwrócić uwagę, który panel xplorera jest przy wykonywaniu danego polecenia aktywny - widać to wyraźnie, ten nieaktywny jest przyciemniony. Warto też czytać opisy pojawiające się na pasku stanu.


W rezydującym na partycji systemowej folderze Documents and Settings Znajduje się mój osobisty folder GnoM.

Wiecie, jak to bywa z tym folderem, człowiek zainstaluje fajną gierkę, a ona potem bez pytania robi save'y w folderze osobistym. Albo spodoba nam sie Picasa, za to mniej nam pasuje fakt, że zapycha nam partycję systemową plikiem indeksów, który przechowuje w naszym katalogu Dane aplikacji. Dlatego folder osobisty to jest dobry kandydat do przeprowadzki.

Na screenie widać, że przeniosę swój folder na partycję E: (D: odpada, bo to FAT32) do katalogu ! Linked Folders ! (chyba dość wali po oczach, by nie było wątpliwości, że zawartość jest ważna ;-) )

Przenosimy przeciągając prawym klawiszem, lub wciskając [F6] - jak kto woli. Następnie na przeniesionym w nowe miejsce folderze należy wykonać polecenie Copy:


(tego przycisku domyśnie nie ma, trzeba go sobie wyciągnąć na pasek, albo po prostu wcisnąć kombinację [CTRL+C] )

Wracamy do pierwszego panelu (między panelami przełączamy sie klawiszem [TAB], można też po prostu klikać myszą) i wydajemy polecenie:

Edit > Paste special > Folder Junction > Paste

Zostaniemy zapytani o nazwę dla dowiązania:

Domyślnie nazwa zawiera zwrot "Junction to", by było jasne, że to dowiązanie, a nie prawdziwy folder. Nam to jednak przeszkadza, bo ścieżka do naszego folderu wyglądałaby wtedy tak:
C:\Documents and Settings\Junction to GnoM
i po prostu system naszego osobistego folderu nie odnajdzie. Musimy nazwać nasze dowiązanie identycznie z nazwą źródła, czyli po prostu GnoM.

Jak widać, po utworzeniu dowiązania, możemy w obu panelach wejść do folderu GnoM i zobaczymy tę samą zawartość, ale na różnych ścieżkach:

Możemy teraz założyć w folderze C:\Documents and Settings\GnoM dowolny plik i natychmiast zobaczymy go również w E:\! Linked Folders !\GnoM

Podobnie, jak jego modyfikacja, czy usunięcie spowoduje, że zmiany będą widoczne w obu lokalizacjach, bo w rzeczywistości jest to ten sam folder.


No dobrze. A co, jeśli chcemy przywrócić stan poprzedni? Nie możemy po prostu wejść do C:\Documents and Settings, zaznaczyć folder GnoM i nacisnąć [Delete], bo wyślemy wszystko w niebyt. Trzeba usunąć samo dowiązanie.

Ustawiamy się na folderze C:\Documents and Settings\GnoM i wydajemy polecenie:

Edit > Paste special > Folder Junction > Delete

Teraz pozostało już tylko przenieść folder GnoM z E:\! Linked Folders ! na dawne miejsce.

:kawa: :kawa: :kawa:

Dzięki temu mało znanemu dobrodziejstwu NTFSa, moja systemowa partycja ma 2,44GB :-)


(data instalacji systemu: 2006-11-06)

Korzystajcie na zdrowie, Proszę jedynie o wcześniejszy kontakt ze mną, jeśli ktoś chciałby ten tekst (lub jego fragmenty) wykorzystać na innej stronie.


GnoM

 Gość REKLAMA Kopiuj nick (*->*)
Wypowiedź dodana: 25 września 2007, 23:53:15

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (83.2.108.*) |  
Wypowiedź dodana: 26 września 2007, 08:30:26
« Opcje

GnoMie, a jak wobec tego ma się opcja pokazana na poniższym rysunku, która tworzy folder będący reprezentacją innego dysku?


mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

 Zarejestrowany, zwieszony G_no_M Mężczyzna Kopiuj nick (83.30.253.*) |  
Wypowiedź dodana: 26 września 2007, 08:51:39
« Opcje

To jest dowiązanie całej partycji - ten sam mechanizm. Tutaj masz opis.


GnoM

 
Idź do strony:1

[+] Pokaż/odśwież listę czytających i monitorujących ten wątek

Podobne tematy:
Tytuł wątkuDziałWypowiedziWyświetleńOcenaOstatnia wypowiedź
Ważne!WątekKsięga gości
Byłeś tu? Zostaw ślad po sobie! :D
19413 794 15.04.2019 09:54:38
Wątek zamkniętyProgram do nabijania wejść
W jaki sposób można oszukiwać liczniki odwiedzin na stronach www
Porady / Internet5420 826 14.05.2010 09:25:56
WątekPrzepych na stronie
Czy strona jest zbyt nafaszerowana czym się tylko da?
Opinia o stronie oraz propozycje4224 29.07.2009 17:30:41
Wątek zamkniętyonet.pl - komentarze tylko co kilka minut
Zabezpieczenia przed zbyt częstym dodawaniem komentarzy - jak ominać?
Porady / Internet2137 28.09.2008 17:04:42
WątekSkręcona skrętka czy inny problem?
Czy w domowych warunkach można w jakiś pewny sposób sprawdzić jakość kabla sieciowego?
Porady / Sprzęt16638 8.03.2009 00:11:41

Nowa wypowiedź

Nowa wypowiedź
Nie jesteś zalogowany; będziesz traktowany jako gość!
Zaloguj Zaloguj
Nick (gość): | Przepisz ten kod [?]: 1c0b1:
Tekst:

 
* Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie przekazanych danych w zakresie wskazanym w Regulaminie

Subskrybuj kanał najnowszych wypowiedzi w tym temacie


Chcesz mieć też takie forum na swojej stronie? Napisz!

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2019 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 15.07.2018 16:27
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw