Forum

Pomoc

[+] Twoje konto

Czym jest Forum? To tak właściwie księga gości, w której można wyrażać także swoje opinie, a w miarę potrzeb będę odpowiadał na pytania i sugesite.

Jednak zanim cokolwiek napiszesz, zapoznaj się z Regulaminem:


Spis zawartości: Regulamin | Konta | Oznaczenia | Znaczniki BBCode | Punktacja na Forum | Możliwości Forum


Regulamin Forum

Regulamin Forum
 1. Zabrania się publikować na Forum treści stricte komercyjnych (np. reklam, komunikatów PR).
 2. Zabrania się wielokrotnego publikowania powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
 3. Wypowiedzi oraz dane publikowane przez Użytkowników na Forum nie mogą:
  1. wzywać do popełnienia przestępstw, być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, wzywać do nienawiści rasowej, wyznaniowej czy etnicznej, ani propagować przemocy,
  2. zawierać treści obscenicznych i obraźliwych, naruszać zasad Netykiety,
  3. naruszać praw autorskich, znaków towarowych lub innych praw podmiotowych jakichkolwiek osób trzecich ani zachęcać do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania,
  4. zawierać wirusów ani jakichkolwiek innych rozwiązań destrukcyjnych,
 4. Zobowiązuje się wszystkich aktywnych Użytkowników Forum do przestrzegania poniższych zasad:
  1. Zanim zapytaszZanim zapytasz
   Zanim przedstawisz swój problem, poszukaj, czy już ktoś go wcześniej nie rozwiązał. Może z początku wydawać Ci się to stratą czasu, jednak 10-20 minut poświęconych na szukanie to nie to samo, co 10 godzin lub nawet dni na ponowne rozpatrywanie tematu.
  2. Umieszczaj wątek tam, gdzie jego miejsceUmieszczaj wątek tam, gdzie jego miejsce!
   Przyczyni się to zapewne do szybszej odpowiedzi a także do zachowania porządku na Forum. Pamiętaj także, że wątek umieszczony w niewłaściwym dziale może zostać przeniesiony. Wtedy sam będziesz miał problemy z jego odnalezieniem.
  3. Nie dubluj wątkówNie dubluj wątków!
   Jeśli masz problem, lub potrzebujesz porady napisz tylko jeden wątek w tym dziale, który najbardziej pasuje do tematu Twojego wątku. Pamiętaj, że zdublowane wątki mogą być usunięte - wtedy sam będziesz miał kłopoty z jego znalezieniem.
  4. Dobrze sformułuj tematDobrze sformułuj temat!
   Dobrze ujęty temat oddający to, czego dotyczy wątek to klucz do wysokiej czytelności oraz dobra wskazówka dla innych. Dlatego pamiętaj, aby nie nadawać tytułów w stylu "POMOCY!!!", "Mam problem", "Ważne!", "Awaria", "Błąd" lub podobnie. Zamiast tego postaraj się opisać w kilku słowach istotę problemu lub poruszanego zagadnienia. Zwróć także uwagę, że w działach służących komentowaniu treści zawartych na stronie, tytuły wątków są nadawane automatycznie i należy się ich trzymać.
  5. Opisz problem precyzyjnieOpisuj problem precyzyjnie!
   Postaraj się o jak najrzetelniejszy opis problemu lub informacji. Jeśli masz problem, scharakteryzuj sytuacje, w których występuje.
  6. Pisz poprawniePisz poprawnie
   Na Forum możesz pisać dowolnym stylem, jednak pamiętaj, aby treść była czytelna dla innych Użytkowników.
   Znaczna część z nich gdy zobaczy słowa "jush", "goopi", "tesh", "pozdroofka" itp., może zignorować Twoją wypowiedź - i najpewniej to zrobi.
   Niestosowanie znaków interpunkcyjnych, wielkich liter oraz wyraźnego podziału na akapity również znacząco zmniejsza czytelność wypowiedzi. W najgorszym wypadku Twoja wypowiedź może się w ogóle nie doczekać odpowiedzi. Oczekujesz pomocy? Pozwól więc innym sobie pomóc i pisz tak, aby mogli się skupić na istocie problemu, a nie na deszyfrowaniu treści.
   Używanie polskich znaków nie jest konieczne, choć wskazane. Sporadyczne, drobne błędy jakkolwiek nie zmniejszą znacząco czytelności wypowiedzi, to jednak pamiętaj - im ona poprawniejsza, tym więcej ludzi na nią odpowie.
  7. Nie nadużywaj formatowaniaNie nadużywaj formatowania!
   Na Forum można pisać zarówno czcionką pogrubioną ([b]) jak i kursywą ([i]).* Jednak pamiętaj, aby nie nadużywać formatowania. Wykorzystuj je tylko wtedy, kiedy przyczyni się do poprawy czytelności informacji lub chcesz zaakcentować jakiś istotny fakt. Natomiast pisanie całej swej wypowiedzi np. czcionką pogrubioną jest niemile widziane przez innych. Zanim zaczniesz pisać upewnij się także, czy dioda "Caps Lock" się nie świeci ;)!
  8. Nie poganiajNie poganiaj!
   Podpisy typu "proszę o szybką odpowiedź" są źle widziane przez innych i mogą w efekcie przynieść odwrotny skutek. Jeśli naprawdę zależy ci na szybkości, to uzasadnij swą prośbę. Choć i tak każdy stara się odpowiedzieć, jak tylko zobaczy pytanie i umie coś poradzić na zadany temat.
  9. Unikaj zbędnych dyskusjiUnikaj zbędnych dyskusji!
   Staraj się nie podejmować zbędnej polemiki. Z założenia nikt nikogo nie chce obrażać; nikt też nie uznaje się za fachowca. Niepotrzebna wymiana zdań niezwiązana z tematem tylko zaśmieca Forum i z pewnością sprawia przykrość autorowi wątku. Dlatego sytuacje konfliktowe najlepiej pozostaw moderatorom. Pamiętaj też, że wszelka krytyka będzie przyjęta tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będzie konstruktywna.
  10. Jak na forum to na forumJak na forum to na forum!
   Jeśli publikujesz wątek na Forum, to nie podpisuj, że chcesz odpowiedzi na e-mail, GG itp. Forum jest po to, abyśmy się wymieniali doświadczeniami i uczyli nawzajem od siebie. Proponując taką formę wymiany informacji zabijasz istotę forum.
  11. Nie zapomnij podziękowaćNie zapomnij podziękować!
   Nie chodzi tu tyle o życzliwości ile o wskazówkę dla innych, którzy spotkają się z podobnym problemem. Jeśli dzięki radom zawartym na Forum udało Ci się rozwiązać problem to poinformuj o tym oraz zaznacz, jakie działania z Twojej storny do tego przyczyniły!
 5. Zastrzega się prawo usuwania lub zawieszania kont Użytkowników, w przypadku, gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków:
  1. nie nastąpiło logowanie na konto w ciągu 365 dni (ostatnia aktywność zarejestrowano dawniej, niż przed rokiem),
  2. użyty login jest niezgodny z punktami 1 lub 3 Regulaminu lub w inny sposób narusza integralność Forum.
  W przypadku podpunktu a konto, z którego nie opublikowano żadnej wypowiedzi, bądź wypowiedzi takie zostały usunięte, jest usuwane. W przeciwnym wypadku konto jest zawieszane.
 6. Zastrzega się prawo do modyfikowania przez Administratora danych osobowych widniejących na stronie informacji o Użytkowniku, gdy są one niezgodne z prawdą lub naruszają postanowienia Regulaminu. W szczególnych przypadkach możliwe jest usunięcie konta z pominięciem warunków punktu 5 Regulaminu.
 7. Sygnatura (podpis) Użytkownika musi być zgodny z punktem 3. Regulaminu. W przypadku naruszenia Regulaminu, Moderatorzy i Administratorzy mają prawo usunąć sygnaturę.
 8. Avatar (graficzna reprezentacja) Użytkownika:
  1. musi być zgodna z punktem 3. Regulaminu.
  2. Rozmiar nie może przekraczać 15kB.
  3. Wyświetlenie nie może wiązać się z żadnymi innymi akcjami, jak na przykład wysłaniem pliku coockie do przeglądających Forum.
  4. Prezentowana grafika nie może naruszać praw autorskich i majątkowych osób trzecich, bądź zasad wykorzystywania plików graficznych obowiązujących na serwerze, na którym dany plik się znajduje.
  W przypadku naruszenia wymienionych postanowień, Moderatorzy i Administratorzy mają prawo usunąć avatar Użytkownika.
 9. Każdy z Użytkowników ponosi odpowiedzialność za zamieszczenie na Forum wypowiedzi naruszającej warunki określone w pkt. 1 - 4.
 10. Administratorzy i Moderatorzy Forum mają prawo do kontrolowania treści wypowiedzi i ich modyfikowania, a nawet do usuwania z Forum wypowiedzi, które nie spełniają warunków określonych w pkt. 1 - 4.
 11. Administratorzy Forum zastrzegają sobie prawo do ujawnienia tożsamości Użytkownika lub wszelkich informacji podanych przez Niego podczas rejestracji na żądanie uprawnionego organu jeżeli w stosunku do Użytkownika zostanie wszczęte postępowanie karne lub cywilne mające jakikolwiek związek z aktywnością Użytkownika na Forum.
 12. Administratorzy Forum zastrzegają sobie prawo do zablokowywania dostępu do Forum Użytkownikom, którzy notorycznie naruszać będą postanowienia niniejszego Regulaminu.
 13. Administratorzy Forum oraz Webmaster serwisu zastrzegają sobie prawo do modyfikowania niniejszego regulaminu. Wszelkie zmiany wchodzą w życie w momencie ich opublikowania na tej stronie.
 14. Dokkonując publikacji treści na Forum wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych związanych z kontem lub przekazanych w formularzu w celu wyświetlania na stronie Forum. Podany adres e-mail wykorzystywany jest do przesyłania powiadomień o nowych odpowiedziach, wypowiedziach lub wiadomościach prywatnych, które dotyczą użytkownika. Dane nie są udostępniane osobom trzecim.
* Dotyczy osób posiadających odpowiednie uprawnienia, patrz także poniżej.

Pomoc

Konta

Na Forum używa się kilku rodzajów kont. Każdy z nich charakteryzują cechy przedstawione poniżej:

UżytkownicyOpis
Administrator
Administrator
ma możliwości nieograniczone :)
Moderator
Moderator
może edytować i kasować wypowiedzi wszystkich osób na Forum w dowolnym czasie. Rozpatruje zgłoszenia o naruszeniu Regulaminu oraz pilnuje jego przestrzegania. Ma nieograniczony rozmiar skrzynek Prywatnych Wiadomości. Moderator pełni funkcję "policjanta" na forum.
VIP
VIP
może stosować HTML w swoim tekście, a wypowiedzi edytować i kasować w ciągu 30 minut od opublikowania. Ma także prawo użycia BBCode w swojej sygnaturze, która może mieć długość do ok. 5000 znaków (a nie 500). Nie ma wyświetlanych reklam Google w wątkach. Ma też możliwość zaglądania i wypowiadania się w dziale ukrytym. Pojemność jego skrzynki Prywatnych Wiadomości jest większa (50+200). Status VIPa przyznawany jest przez Administratorów w sposób subiektywny i niezależny.
Zarejestrowany
Zarejestrowany
autentyczneść nicka jest potwierdzona (napis "Zarejestrowany"). Ma prawo dodawać podtytuły (opisy) do zakłądanych wątków. Może używać w swoich wypowiedziach znaczników BBCode a także edytować i kasować swoje wypowiedzi w ciągu 15 minut od opublikowania. Dodatkowo osoba taka może być informowana o nowych wypowiedziach w wątku oraz śledzić, które posty nie zostały przez nią jeszcze odczytane. Ma także prawo oceniać wątki oraz korzystać z mechanizmu Prywatnych Wiadomości.
Zarejestrowany, zawieszony
Zarejestrowany, zawieszony
Na konto zawieszone nie ma możliwości logowania się. Konto może zostać zawieszone w przypadku łamania Regulaminu (w szczególności punkt 5). W momencie zawieszenia użytkownik traci spis wątków monitorowanych, przeczytanych a jego wiadomości PW trafiają do kosza.
Gość
Gość
pozwala wyrazić swoją opinię bez potrzeby rejestrowania się (nick nie jest potwierdzony). Osoba taka może wyłacznie opublikować swoją wiadomość. Nie ma możliwości jej usunięcia ani edycji. Nie może też korzystać z innych udogodnień.

Oznaczenia

IkonaZnaczenie
Dział
DziałOtwarty
Dział nieprzeczytanyOtwarty, nieprzeczytany*
Dział zamkniętyZamknięty
Dział zamknięty, nieprzeczytanyZamknięty, nieprzeczytany*
Wątek
Ważne!Ważny wątek (przyklejony)
RozwiązaneWątek z rozwiązanym problemem
WątekOtwarty
Wątek nieprzeczytanyOtwarty, nieprzeczytany*
Wątek zamkniętyZamknięty
Wątek zamknięty, nieprzeczytanyZamknięty, nieprzeczytany*
Użytkownicy
AdministratorAdministrator
ModeratorModerator
VIPVIP
ZarejestrowanyZarejestrowany
Zarejestrowany, zawieszonyZarejestrowany, zawieszony
GośćGość
* Oznaczenia nieprzeczytanych wiadomości widoczne są dopiero po zalogowaniu.

Znaczniki BBCode

W wypowiedziach, każda zarejestrowana osoba może używać tzw. znaczników BBCode do prostego formatowania swoich wypowiedzi. Poniżej znajduje się spis znaczników:

Znacznik/zastosowanieZnaczenieWidziany tekst
Formatowanie tekstu
Jakiś [b]przykładowy[/b] tekstPogrubienieJakiś przykładowy tekst
Jakiś [i]przykładowy[/i] tekstKursywaJakiś przykładowy tekst
Jakiś [u]przykładowy[/u] tekstPodkreślenieJakiś przykładowy tekst
Jakiś [s]przykładowy[/s] tekstPrzekreślenieJakiś przykładowy tekst
Jakiś [sup]przykładowy[/sup] tekstIndeks górnyJakiś przykładowy tekst
Jakiś [sub]przykładowy[/sub] tekstIndeks dolnyJakiś przykładowy tekst
Jakiś [color=#FF0000]przykładowy[/color] tekstKolor
[parametr?]
Tylko dla moderatorów!
Jakiś przykładowy tekst
Sformatowane bloki tekstów
Jakiś [code]przykładowy
przykładowy[/code] tekst
Tekst preformatowany, kodJakiś
Kod:
przykładowy
przykładowy
tekst
Jakiś [comment]przykładowy[/comment] tekstKomentarzJakiś
przykładowy
tekst
Jakiś [mod]przykładowy[/mod] tekstTekst moderatora
Tylko dla moderatorów!
Jakiś
Moderowane przez ...:
przykładowy
tekst
Jakiś [quote]przykładowy[/quote] tekstCytatJakiś
Cytat:
przykładowy
tekst
Jakiś [quote=autor]przykładowy[/quote] tekstCytat autorskiJakiś
autor napisał:
przykładowy
tekst
Jakiś [quote=autor;url=www.dzyszla.pl]przykładowy[/quote] tekstCytat autorski z podaniem źródłaJakiś
przykładowy
tekst
Elementy obiektowe
Jakiś [url=www.dzyszla.pl]przykładowy[/url] tekstLink z opisem
przedrostek http:// - opcjonalny
Jakiś przykładowy tekst
Wszystkie linki zaczynające się od 'www' lub 'http://' lub teksty zawierajace znak '@' tworzone są automatycznie z wyjątkiem postów Gościa
Jakiś [img=www.dzyszla.pl/podpis.gif] tekst
LUB:
Jakiś [img]www.dzyszla.pl/podpis.gif[/img] tekst
Obrazek
przedrostek http:// - opcjonalny
Uwaga! Tylko obrazi z protokołu https będą wyświetlane. Pozostałe zostaną zamienione na link.
Jakiś tekst
Jakiś [video]www.youtube.com/watch?v=LawuJSP0G2s[/video] tekstVideo
przedrostek http:// - opcjonalny
Akceptowane linki z serwisów:
Jakiś tekst

Emotikony

Każda z osób piszących (także niezarejestrowane) mają prawdo do korzystania z emotikonek. Poniżej znajduje się ich zestawienie oraz sposób wstawiania. Generalnie przyjęto konwencje podobną jak w GG, lecz zamiast znaków < i > używa się znaku dwukropka (:) do osłaniania tekstu wyrażającego uczucie.

EmotikonaZnaczenieKod do wstawienia*
:-)Uśmiech:-)
_:)
;-)Oczko;-)
_;)
:-DRadość:-D
_:D
:lol:Śmiech:lol:
:-PJęzyk:-P
_:P
:->Złośliwość:->
_;>
_:>
:zawstydzony:Zawstydzenie:zawstydzony:
:-(Smutek:-(
_:(
:'-(Płacz:'-(
_;(
:-[Złość:-[
_:[
:-oZdziwienie:-o
_:o
:-|Dezorientacja:-|
_:|
:-/Skwaszenie:-/
_:/
:piwo:Piwo:piwo:
:kufel:
:kawa:Kawa:kawa:
:herbata:Herbata:herbata:
* Znak _ oznacza obowiązkową spację! Rozmiar liter ma znaczenie!

UWAGA! Wszystkie powyższe emotikony zostały zaprojektowane i stworzone przez użytkownika animek3 i pozostają jego własnością.

Punktacja na Forum

Na Forum istnieje system punktacji oceniający poziom pożyteczności publicznej danego użytkownika. Punkty te mogą przydzielać wyłącznie moderatorzy i administratorzy Forum, którym jednak można zasugerować taką akcję.

Punkty dodawany jest za szczególną pomoc danego użytkownika w rozwiązaniu problemu lub wniesienie istotnych i wartościowych informacji do dyskusji.
Odjęcie punktu jest konsekwencją niewłaściwego zachowania się, łamania Regulaminu, zaśmiecania wątku lub innych nagannych zachowań.

Pożyteczność jest współczynnikiem zdobytych punktów do ilości udzielonych wypowiedzi.

Możliwości Forum

Forum posiada wiele ciekawych możliwości i rozwiązań. Jednak aby skorzystać z większości z nich, należy posiadać zarejestrowane konto.

Subskrybuj kanał najnowszych wypowiedzi na Forum

Wróć do Forum


Chcesz mieć też takie forum na swojej stronie? Napisz!

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych a zakresie podanym w Polityce Prywatności.
 
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2021 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 5.08.2018 14:57
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw